DKF OVERGROUND:


http://bioveliss-tabs.com/

Zbliża się właśnie mała rocznica Overgroundu, 250-ta projekcja, z tego powodu więc postanowiliśmy przedstawić wam pokrótce historię naszego kina oraz filmowej tradycji Szkoły, o którą mało kto mógłby SGH podejrzewać.

Mało kto też może pamiętać, że do późnych lat siedemdziesiątych w podniebnej auli działało regularne kino, z resztą nie jedyne na terenie uczelni. Jeszcze zanim aula VII została przystosowana do pokazów filmowych, działało mniejsze, bardziej kameralne kino związane z Hadesem. Korzystano z przenośnych projektorów, czasem nawet telewizorów, a projekcje odbywały się głównie w podziemiach. Oba zaprzestały działalności ze względu na przestarzały sprzęt, który coraz bardziej uniemożliwiał pokazy. Pomimo tego jednak duch filmowy pozostał i nadal przenikał mury auli VII i było niemal pewne, że jeszcze odrodzi się w pełnej chwale.

Niestety trzeba było na to jeszcze długo czekać. Dopiero w 1992 roku aulę VII znowu zaciemniono i odbyły się pierwsze po latach pokazy filmowe. Inaugurację odnowionej działalności Niezależnego Kina Studenckiego stanowił Przegląd Etiud Studentów Szkół Filmowych. Protoplastami rodu Kinowców byli Artur Pacuła, przewodniczący Komitetu Uczelnianego NZS oraz pan Maciej Górski, szef Pracowni Metod i Środków Dydaktycznych (pan Maciej do tej pory jest jedną z najważniejszych osób w organizacji Overgroundu - zajmuje się techniczną stroną cotygodniowych pokazów). Projektory filmowe udało się zdobyć za symboliczną złotówkę i wszystko ruszyło od nowa. Ponieważ Artur Pacuła należał do NZS SGH, tej właśnie organizacji przypadł zaszczyt sprawowania opieki nad coraz aktywniej rozwijającym swą działalność kinem.

Jinx Repellent magic formulaOd tej pory zasady funkcjonowania i finansowania pokazów nie zmieniły się zbytnio - cały czas staramy się utrzymać z własnych środków, głównie bazując na sprzedaży biletów. Dlatego też często musimy godzić sprzeczne interesy - to właśnie kasowe hity pozwalają nam sfinansować bardziej ambitne projekty i, niestety coraz częściej deficytowe, przeglądy. Stąd właśnie tak zróżnicowany repertuar Overgroundu (notabene nazwę tą przyjęliśmy w 1994). W 1997 roku otrzymaliśmy status dyskusyjnego klubu filmowego, co dało nam przede wszystkim dostęp do archiwów Filmoteki Narodowej i Federacji DKF-ów.

Overground często organizował również pokazy filmowe dla organizacji studenckich, uczestniczył w wielu okolicznościowych imprezach i promocjach. Nieodzowną częścią naszego repertuaru stawały się coraz bardziej przeglądy filmowe - tematyczne, reżyserskie, przeglądy kinematografii narodowych.

kulnaro.pl
Kultura, zdrowie, lifestyle!
http://kulnaro.pl/
Zapraszamy wszystkich również na naszą stronę internetową (www.overground.prv.pl), gdzie znajdziecie repertuar na ten semestr, małe archiwum dotychczasowej działalności, krótkie recenzje filmów i artykuły o twórcach filmowych. No i oczywiście bardzo gorąco zapraszamy na kolejne pokazy w naszej najwspanialszej podniebnej auli VII.

Oluś

NZS SGH
Kontakt | © 2003 NZS SGH | Webmaster: rodion | Development: quosek